Kiirem info teenuste kohta:

Tagasivaade TJT talgupäevale: rõõmsad hetked ja valusad avastused

Tagasivaade TJT talgupäevale: rõõmsad hetked ja valusad avastused

3.mail toimus Tallinna Jäätmete Taaskasutuskeskuse (TJT) talgupäev, mis viidi läbi Teeme Ära 2025 üle-eestilise koristuspäeva raames. Talgupäeval lõid kaasa ligi 20 inimest – peamiselt TJT töötajad, aga ka kohalikud elanikud, kes kõik andsid oma panuse puhtama ning korrastatuma töö- ja elukeskkonna loomisse.

Talgupäev tõi esile nii rõõmsaid hetki kui ka murettekitavaid avastusi. Positiivse poole pealt tõusis esile tugev meeskonnavaim, töötajate aktiivsus ja kogukonna koostöövalmidus. Ühine tegutsemine tugevdas ühtekuuluvustunnet ja tõi esile, kui oluline on koostöö.

Samas tuli tõdeda, et pahatahtlik sariprügistamine on antud piirkonnas tõsine probleem. TJT prügilasse viiva tee ääres tehtud koristustööde käigus ilmnes, et lisaks ootuspärasele lendprügile leidus kraavides ja metsatukkades rohkelt isetekkelisi prügihunnikuid.

Peaaegu iga 20 meetri järel avastati uusi ebaseaduslikke mahalaadimiskohti, kuhu oli toodud suurtes kogustes ehitusjäätmeid, lammutusprahti, vanarehve, olmeprügi ning ohtlikke aineid sisaldavaid kanistreid. Leidude hulgas oli ka vanu mööbliesemeid ja elektroonikaseadmeid (telerid, külmikud). Kurvastav on tõdemus, et lisaks pahatahtlikule käitumisele on selliste tegude taga sageli ka inimeste teadmatus: vaid mõnesaja meetri kaugusel asuv TJT jäätmekeskus võtab vanu koduelektroonikaseadmeid vastu täiesti tasuta. Jõelähtme valla sissekirjutusega eraisikutelt võetakse tasuta vastu ka vanarehve (kuni 8 tk kalendriaastas) ning teatud koguses kodumajapidamises tekkinud ohtlikke jäätmeid.

Kõige silmatorkavam leid oli seekord metsa alla tekkinud ulatuslik prügihunnik, kuhu oli ladestatud hulgaliselt suurjäätmeid, mis olid tõenäoliselt tekkinud ühe korteri remondi- või kolimiseelse tühjendamise käigus. Kuigi prügihunnik paiknes riigimaal, sügaval metsatukas, otsustasid talgulised keskkonnahoiu nimel jäätmed siiski kokku korjata. Tegevus ei kulgenud siiski täielikult viperusteta – tühjana prügi järele sõitnud kaubik koos käruga jäi tagasiteel, juba täislaetuna, kinni ning vajas väljatõmbeabi. Ka see olukord kinnitas, et meeskonnatöö ja ühine tegutsemine võimaldavad tõhusalt toime tulla ka ootamatute takistustega.

Tänu talguliste pühendumusele sai piirkond märgatavalt puhtamaks. Siiski on selge, et probleem vajab süsteemset ja pikaajalist lahendust. TJT kaalub asjakohaste meetmete rakendamist prügilasse viiva tee ääres, et ennetada edasisi ebaseaduslikke jäätmete ladestamisi, kuna üksikute koristusaktsioonidega ei ole tihti võimalik saavutada kestvat mõju. Talgupäev andis selgelt mõista, et keskkonna vastu toime pandavate rikkumiste ulatus ja süstemaatilisus on oluliselt suuremad, kui seni arvati.

TJT tänab südamest kõiki talgulisi – teie panus, koostöö ja hoolivus aitasid kaasa puhtama elu- ja töökeskkonna loomisele. Eraldi tänu kuulub ka lastele ja nende vanematele, kes oma eeskujuga näitasid, kui oluline on juba varakult õpetada, miks prügi ei kuulu loodusesse ja miks iga tegu loeb. See aitab kasvatada põlvkonda, kelle jaoks keskkonnahoidlik eluviis on loomulik ja iseenesestmõistetav valik.


TJT talgupäeva käigus koguti kokku märkimisväärne kogus erinevaid jäätmeid. Koristustööde tulemusena toimetati käitlusse järgmised jäätmeliigid:

  • Mootorsõidukite vanarehvid – 52 tk
  • Ehitus- ja lammutussegapraht – 260 kg / 0,26 t
  • Ehitus- ja lammutussegapraht, eelsortimata – 320 kg / 0,32 t
  • Ehitusprahist sorteeritud ohtlikud jäätmed  – 60 kg / 0,06 t
  • Suurjäätmed, eelsortimata  – 1440 kg / 1,44 t

Kokku koguti 2080 kg ehk 2,08 tonni jäätmeid ja 52 vanarehvi.


Andke teada ebaseaduslikust prügistamisest

Kui te olete tunnistajaks prügi mahapanekule metsas või muus selleks mitteettenähtud kohas, palume sellest viivitamatult teada anda Keskkonnainspektsiooni valvetelefonile 1247 (helistajale tasuta). Meelde võib numbri jätta selliselt: 1 number 24/7.

Keskkonnainfo telefonile 1247 tuleks helistada, kui märkate:

  • jäätmete ebaseaduslikku ladestamist, keskkonnareostust või reostusohtu;
  • ebaseaduslikku kalapüüki, metsaraiet või muud ebaseaduslikku looduskasutust;
  • massiliselt surnud kalu, linde või loomi, maanteel hukkunud või vigastatud metslooma, abivajavat metslooma või loomade julma kohtlemist;
  • muud keskkonnaalast õigusrikkumist.

Kui tegemist pole kohest reageerimist vajava sündmusega, võib teate edastada ka e-posti teel aadressile 1247@112.ee


Pidage meeles:

  • Kõik jäätmed saab korrektselt ära anda prügilates ja jäätmejaamades – loodus ei ole koht prügi jaoks.
  • Ebaseaduslikud tegevused keskkonna vastu ei tohi jääda tähelepanuta. Kui me sulgeme silmad prügi mahapaneku ees, anname oma tegevusega vaikiva loa looduse reostamiseks.