Tallinna Jäätmete Taaskasutuskeskus võõrustas ETV-saate Osoon võtterühma
Delegatsiooni võttis vastu jäätmete taaskasutuskeskuse juhatuse esimees Regina Raukas ja ettevõtte keskkonna ja ESG juhtivspetsialist Helen Saarmets. Keskseks teemaks oli biojäätmete käitlemine ning nende taaskasutamise võimalused.
Alates 1. jaanuarist 2024 muutus biojäätmete liigiti sorteerimine Eestis kohustuslikuks, mis on oluline samm keskkonnahoiu ja ringmajanduse suunas. Samas näitavad uuringud ja statistilised andmed, et biojäätmete sorteerimise kultuur on piirkonniti ja elanikkonna teadlikkusest lähtuvalt erinev.
Selle valdkonna peamised murekohad on biolagunevate ja kompostitavate pakendite keerukas käitlemine, nende ebapiisav märgistamine ning võõriste sattumine biojäätmetesse, mis halvendab toodetava komposti kvaliteeti.
„AS Tallinna Jäätmete Taaskasutuskeskuse kogemusi jagades saame välja tuua kaks probleemi. Esiteks on biolagunevad pakendid ja nõud halvasti märgistatud. Kui need tooted on sattunud kompostitavate jäätmete hulka, on praktiliselt võimatu tuvastada, kas tegu on kompostitava, biolaguneva jäätmega või mitte. Teiseks on nende toodete lagunemisaeg liiga pikk, et need jõuaksid muude biojäätmetega koos komposteeruda. Enamasti ei jõua biolagunevad pakendid kompostiprotsessi, vaid sõelutakse kompostiprotsessi esimeses etapis kompostitavast materjalist välja, sest nende lagunemisprotsess ei ole alanud. Kui ka osa biolagunevatest pakenditest ja nõudest liigub kompostimise järgmistesse etappidesse, siis protsessi käigus nad lõplikult ei komposteeru,“ jagas oma kogemusi ettevõtte keskkonna ja ESG juhtivspetsialist Helen Saarmets.
“Turg pakub mitmesuguseid biolagunevaid ja kompostitavaid pakendeid ja ühekordseid nõusid, kuid nende käitlemine tekitab tihti probleeme. Paljud neist materjalidest ei lagune täielikult või lagunevad viisil, mis jätab maha tükke ja võõriseid. Näiteks biokile, mis võib küll osaliselt laguneda, kuid jätab siiski alles tükke, mis tuleb hilisematel sorteerimis- ja sõelumisetappides välja sõeluda,“ märkis AS Tallinna Jäätmete Taaskasutuskeskuse esimees Regina Raukas.
„Puudulik on ka materjalide märgistamine,“ lisas Raukas. „Biolagunevate ja kompostitavate pakendite ning ühekordsete nõude märgistamine peaks olema selgem ja ühtsem. Tarbijatele tuleks anda selged juhised, kuidas neid materjale käidelda ja sorteerida.“
Biolagunevate jäätmete käitlemise mured Eestis nõuavad põhjalikku, erinevaid osapooli kaasavat ja koordineeritud lähenemist.
„Teadlikkuse tõstmine, tõhusam sorteerimine, selgem märgistamine, tehnoloogiate arendamine ja tugevam koostöö aitavad kaasa nende probleemide lahendamisele ning biolagunevate jäätmete käitlemise süsteemi parandamisele Eestis,“ võttis teema kokku ettevõtte juht Regina Raukas.
Saadet saab järele vaadata siit.