TEKSTIILID
Prügi ringlussevõtt Eestis: taaskasutatud jäätmete uus elu
Tekstiilid: vanad ja kasutuskõlbmatud riided, pleekinud kardinad, närule kulunud kodutekstiil.
EI SOBI: ohtlike ainetega (näiteks õli või lahustiga) kokku puutunud tekstiilijäätmed, väga määrdunud kangad.
Mis saab edasi? Kuigi Eestis tuleb juba praegu koguda tekstiil teistest jäätmetest eraldi ning Euroopa Liidus muutub see 2025. aastal ka kohustuslikuks, puudub täna üleriigiline lahendus tekstiilijäätmete liigiti kogumiseks.
Õnneks aga on korduskasutus Eestis tõusutrendis ning kasutatud rõivaste ja tekstiilide kogumispunkte ja konteinereid on aastatega üha juurde tulnud. Suuremad korduskasutusorganisatsioonid on järjest avanud uusi kauplusi, aidates kaasa jätkusuutliku rõivatarbimise propageerimisele. Kasutuskõlblikud tekstiilid saab viia taaskasutuskeskustesse või loovutada heategevusorganisatsioonidele, uue elu saab riietele anda ka jagamis- ja vahetusturgudel.
Kasutatud rõivaid ja tekstiile saab ümber töödelda ja taaskasutada mitmel viisil. Vanade rõivaste taaskasutamine on eriti populaarne noorte disainerite ja kunstnike seas: paljud kunstnikud loovad vanadele riietele uue stiilse elu, muundades need unikaalseteks kunstiteosteks või moekollektsioonideks. Samuti võib vanu riideid ja kangamaterjali kasutada uute rõivaste õmblemiseks või selliste käsitööesemete valmistamiseks nagu kotid, padjad ja vaibad.