PLASTPAKEND
Prügi ringlussevõtt Eestis: taaskasutatud jäätmete uus elu
Plastpakend: plastjoogipudelid (koos korkidega), plastpakkekarbid, margariini- ja piimatoodete karbid, polüstüreenist pakkekarbid ja -alused, kiled ja kilekotid, leiva- ja saiakotid, juustu- ja singipakendid, kuivainete kilepakendid, kehahooldus- ja pesuvahendite pudelid (nt šampoonipudelid), toiduainete plastpudelid (näiteks õli-, ketšupi- ja majoneesipudelid), plastkanistrid, plastist pakkekastid.
EI SOBI: (pool)täis plastpudelid ja -karbid, määrdunud pakendid, plastmänguasjad, kummist esemed, ohtlike ainete pakendid ja pudelid, kasutatud mähkmed.
Mis saab edasi? Plastpakendid kogutakse eraldi pakendikonteinerisse või viiakse jäätmejaama. Eesti Pandipakendi märgistusega pakendi viiakse pakendi tagastusautomaati. Panditähisega märgitud joogipakendid saab viia taarapunkti.
Eestis on välja töötatud süsteem, mis võimaldab plastpakendid tasuta ära anda ning taaskasutusse suunata. Plastpudel võib saada uue elu näiteks uue plastpudelina, riidematerjalina (sh tolmuimejakott, fliispusa, jalgpallisärk, vatiin), kinnituslindina või ehitusmaterjalina (vill, teemärgisvärv). Niisamuti taaskasutatakse plastmaterjali autotööstuses ja plastitööstuses. Plastpudel laguneb looduses 50–80 aastat, kui pudel õhuga kokku puutub. Maa sisse maetuna kestab lagunemine 500–1000 aastat.